poniedziałek, 31 marca 2014

Irga - mało wymagający krzewirga, źródło: www.publicdomainpictures.net

       Irga jest jednym z najmniej wymagających krzewów a jednocześnie zdobi nasz ogród przez prawie cały rok. Kwitnie do maja do lipca a potem miejsce drobniutkich uroczych kwiatuszków zajmują czerwone owoce, których duża część utrzymuje się na roślinie aż do następnej wiosny.
       Irgi możemy sadzić od wiosny do jesieni, podłoże wokół krzewu trzeba wyściółkować kompostem lub korą.
       Nie mają specjalnych wymagań. Doskonale radzą sobie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, w każdej ziemi ogrodowej. Sadzimy je w odstępie od 0,5 do 2,5m, w zależności od wielkości danej odmiany.
       Radzą sobie nawet bez podlewania, są więc idealnymi roślinami dla osób często wyjeżdżających lub mających mało czasu na zajmowanie się ogrodem.
       Dobrze jest jednak dostarczyć im trochę wody w czasie suszy i letnich upałów a odwdzięczą nam się bujniejszym kwitnieniem a co za tym idzie także większą ilością owoców.
       Jeśli starsze krzewy wymagają prześwietlenia lub usunięcia martwych pędów robimy to jesienią.
       Gałązki irgi ozdobione owocami można również wstawić do wazonu.
       Wśród irg możemy znaleźć rośliny o różnym pokroju i różnej wielkości. Na przykład Irga położona jest krzewem karłowatym, którego wysokość nie przekracza 20cm a średnica 1 metra. Natomiast Irga wielkokwiatowa osiąga wysokość nawet do 4 metrów.
       Są też odmiany irg o zimotrwałych liściach np. Irga Dammera lub Irga Waterera, z których pierwsza dorasta do 1m wysokości i 3m średnicy a druga do 4m wysokości i jest potężnym, rozłożystym krzewem.
irga zimą, źródło: publicdomainpictures.net
       Irgi można zastosować prawie w każdej formie – jako krzewy soliterowe, żywopłoty, nasadzenia grupowe, uzupełnienie rabat z innymi krzewami lub bylinami itp. Ja jednak najbardziej cenię niskie, szeroko rozrastające się gatunki irg, które idealnie nadają się do obsadzania skarp. W stosunkowo krótkim czasie rozrastają się pokrywając powierzchnię skarpy tak szczelnie, że żaden chwast się nie przeciśnie.
       Jeśli chcemy aby taka „irgowa skarpa” była trochę bardziej urozmaicona możemy posadzić pomiędzy irgami inne, nieco wyższe krzewy np. budleje lub krzewuszki albo iglaki o różnych kształtach i odcieniach zieleni.
      W taki sposób możemy również zagospodarować jakiś bardziej niedostępny kawałek ogrodu, w którym ciężko hodować rośliny wymagające regularnej pielęgnacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz