środa, 13 czerwca 2012

Piwonie (Peonie)

    Piwonia to przepiękna roślina, jedna z najokazalszych bylin ogrodowych, wyglądająca prawie jak krzew. Osiąga wysokość 60-100cm i silnie rozrasta się na boki.  Jej okazałe kwiaty są większe od największych róż i bardzo je przypominają.  Wydzielają również miły, delikatny zapach.
       Można wykorzystywać je jako kwiat cięty. W wazonie z wodą utrzymują się ok tygodnia i stanowią efektowną ozdobę wnętrza. Należy ścinać je gdy są w twardych lecz wyraźnie zabarwionych pąkach. W domu pięknie się otworzą.
       Potrzebują żyznej, głęboko przekopanej, lekko kwaśnej ziemi. W całej okazałości kwitną tylko w słońcu. Ziemię najlepiej użyźnić kompostem.
        Mogą rosnąć w jednym miejscu do 10 lat. Łatwo zorientować się, że nadszedł czas na przesadzenie gdy roślina marnieje i coraz słabiej kwitnie pomimo normalnej pielęgnacji.
       Istnieje wiele odmian piwonii. Można wśród nich wyróżnić trzy grupy charakteryzujące się najpiękniejszymi kwiatami: piwonie chińskie, ogrodowe i lekarskie.
       Można je sadzić pojedynczo lub w grupach co 60-100cm w zależności od wielkości odmiany.
       Pięknie komponują się z innymi roślinami o intensywnych kolorach, choć pamiętać należy aby „sąsiedzi” podkreślali ich urok pozostawiając piwoniom rolę „gwiazdy” na rabacie.
       Kwitną od maja do czerwca.  Przekwitłe kwiaty należy usuwać. Odmiany wysokie dobrze jest podeprzeć, ponieważ mają silną skłonność do wylegania po opadach deszczu.
       Aby ładniej kwitły należy zasilać je nawozem organicznym – kompostem,  mączką kostną lub nawozem mineralnym o małej zawartości azotu.
       Młode rośliny należy chronić przed mrozem okrywając gałęziami świerku. Nie należy używać liści gdyż słaby dostęp powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz