środa, 13 czerwca 2012

Piwonie krzewiaste

       Piwonia krzewiasta zwana też wielkokwiatową należy do małej grupy tzw. piwonii drzewiastych. Jest większa od zielnych gatunków piwonii, jej pędy dorastają do 1,2m. Pozornie różni się od nich tylko zdrewniałymi pędami ale wszystko wyjaśnia się w okresie kwitnienia. Jej kwiaty mają nawet 30cm średnicy, są lekko postrzępione i mają ogólnie lżejszą budowę od swojej kuzynki. Są prawdziwymi ozdobami ogrodu. Najpiękniej wyglądają sadzone pojedynczo, w grupach po trzy sztuki (np. na środku trawnika) lub wzdłuż alejki, najlepiej co 1,5m w towarzystwie niskich, nie konkurujących z nimi roślin. Mogą też rosnąć pod drzewami i krzewami. Należy jednak pamiętać aby nie sadzić innych roślin bliżej niż 50cm od piwonii oraz unikać roślin o bardzo ekspansywnym systemie korzeniowym. Piwonie krzewiaste mają bardzo wrażliwy system korzeniowy i mogłyby sobie nie poradzić w takim towarzystwie.
       Piwonie najlepiej sadzić jesienią (we wrześniu), ewentualnie wczesną wiosną na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Potrzebują one podłoża humusowego, wilgotnego (ale nie podmokłego!), najlepiej o odczynie obojętnym. Aby to osiągnąć dobrze jest  wykopać dół o średnicy 60cm i ziemię z wykopu wymieszać z kompostem.
       UWAGA! Piwonię sadzimy w nietypowy sposób – ok 15cm głębiej niż była w doniczce!  Dzięki temu w razie przemarznięcia wypuści nowe pędy z pąków położonych najniżej.
       W czasie suszy koniecznie trzeba je podlewać nie dopuszczając do zwiędnięcia liści. Lubią też nawożenie potasem i fosforem. Unikać należy azotu – opóźnia zdrewnienie pędów tym samym zwiększając wrażliwość rośliny na mróz!
       Krzewy piwonii krzewiastej są wrażliwe na mróz i wymagają zabezpieczenia na zimę, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Można ochronić je liśćmi, gałęziami świerkowymi, kopczykiem z ziemi lub kompostu itp. Osłony usuwamy wiosną, podłoże wokół rośliny ściółkujemy kompostem.
       Piwonii krzewiastej nie wolno ciąć! Usuwamy jedynie zmarznięte lub złamane pędy.
       Te przepiękne rośliny kwitną od maja do czerwca i w tym czasie cieszą nasze oczy niepowtarzalnym urokiem.
       W sklepach ogrodniczych możemy dostać wiele różnych odmian piwonii krzewiastej .Dostępne są w różnych kolorach m.in.: białe, czerwone, różowe, żółte i fioletowe. Najczęściej nasilenie barwy jest zróżnicowane co dodaje jeszcze powabu tym roślinom.
       UWAGA! W sklepach dostępne są też odmiany japońskie. Są one bardzo piękne ale mają nieco mniejsze kwiaty dodające może elegancji ale jeśli zależy nam na tych dużych to musimy wybierać odmiany europejskie!
 AWM5ADR732WM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz