sobota, 7 marca 2015

Juka ogrodowa

Juki  to  wiecznie zielone byliny, krzewy i drzewa. Pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych ale rozprzestrzeniły się na całym świecie jako bardzo dekoracyjne rośliny ogrodowe. Istnieje  wiele odmian tego gatunku.  Juka ogrodowa, którą widujemy w Polsce to  Jukka Karolińska.
Jej sztywne liście tworzą rozetę, z której w czasie kwitnienia wyrasta długi pęd obwieszony białymi lub kremowymi sporymi dzwoneczkami. To one właśnie gwarantują jej wysoką pozycję na liście najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych.
Pędy z kwiatostanami dorastają nawet do 180cm wysokości, dlatego dla juki należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, który mógłby je złamać.
Juki udają się tylko na stanowiskach słonecznych. W cieniu mogą w ogóle nie kwitnąć. Nie lubią też nadmiaru wilgoci.  Gleba musi być przepuszczalna  ale nie koniecznie żyzna. Dobrze się czują nawet w glebie piaszczystej. Najważniejsze jest to aby w ziemi nie stała woda.

Oczywiście dobrze jest jukę nawozić jak większość roślin obficie kwitnących.. Najlepiej zrobić to wiosną w celu szybszej regeneracji po zimie oraz regularnie wspomagać ją w czasie kwitnienia czyli na przełomie lipca i sierpnia kiedy to roślina jest dodatkowo obciążona kwiatami.
Jesienią należy usunąć przekwitłe kwiatostany i ewentualnie uschnięte liście oraz okryć korzenie gałązkami aby ochronić je przed silnymi mrozami. Liście zimą będą nadal zdobiły nasz ogród.
Jukę ogrodową możemy rozmnażać poprzez pobranie sadzonek powstających po kwitnieniu.
Młode roślinki zaczną kwitnąć po kilku latach. Pamiętajmy jednak, żeby przemyśleć miejsca dla nowych roślinek, ponieważ juka ma bardzo głęboki system korzeniowy i trudną ją usunąć z raz wybranego stanowiska. Łatwo można więc doprowadzić do opanowania rabaty lub ogródka przez armię juk, które sadziliśmy z myślą „później ją gdzieś przesadzę”. J  Istnieje ryzyko, że każda przeniesiona juka odrośnie na starym miejscu…
 
Oczywiście regularnie podlewamy!


CIEKAWOSTKA
Cała roślina wraz z korzeniami jest wykorzystywana w lecznictwie. Pozyskuje się z niej substancje, z których produkuje się kortykosteroidy i hormony płciowe. Wyciągi z juki używane były również do leczenia stanów zapalnych stawów.
Włókno uzyskiwane z liści używane jest do produkcji artykułów powroźniczych i wyrobu tkanin.

1 komentarz:

  1. Z juką karolińską należy uważać, gdyż przy bardzo sprzyjających warunkach może stać się zmorą ogrodu na lata ;) Polecam Y. glauca - nie jest tak pospolita i wg mnie ma dużo lepsze walory dkoracyjne.

    OdpowiedzUsuń