środa, 16 maja 2012

Jak zrobić dobry kompost

 Co to jest kompost?

       To pełnowartościowy nawóz naturalny zawierający wszystkie potrzebne roślinom składniki, m.in.: próchnicę i biokatalizatory. Dodanie go ciężkiej gleby zapewnia również dobrą gruzełkowatą strukturę ziemi.  Powstaje on w procesie rozkładu substancji organicznych przez bakterie i inne mikroorganizmy.
       Do prawidłowego przebiegu tego procesu konieczne jest spełnienie określonych warunków:
- temperatura
      Powinna wynosić 60-70oC, pryzma kompostowa osiąga ją po kilku dniach, unicestwieniu ulegają wtedy zarazki, kiełkujące nasiona a nawet jaja ślimaków. Później temperatura spada.
Do sprawdzania temperatury kompostu służą specjalne termometry dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeżeli temperatura przekracza 70o polewamy pryzmę wodą aby obniżyć temperaturę.
- wilgoć
      Kompost powinien być wilgotny w dotyku (przypominający wyciśniętą gąbkę). Jeśli po ściśnięciu w ręce kapie woda znaczy to, że należy dodać suchych substancji. W czasie upałów należy podlewać kompost nie dopuszczając do jego przesuszenia.
- dostęp powietrza.
Jeśli nie spełnimy powyższych warunków materiał zgnije zamiast stać się nawozem.
Z czego?
       Do produkcji kompostu można wykorzystać prawie wszystkie resztki  z ogrodu i mnóstwo odpadków kuchennych.
 Nadają się np.: 
Całe rośliny, gałęzie, mech, darń, trawa, liście,  części roślin ozdobnych i warzyw, fusy od kawy i herbaty, resztki warzyw i owoców, skorupki jajek, resztki jedzenia, papierowe ręczniki.
CIEKAWOSTKA!
       Powszechnie uważa się, że nie wolno kompostować chwastów, żeby ich nie rozsiewać.
Jest jednak na to sposób: chwasty należy na 10-12 dni zalać wodą i potem można ich użyć, ponieważ po takiej kąpieli już nie wykiełkują!
Nie nadają się:
Wszystkie materiały nieorganiczne, które nie ulegają rozkładowi, resztki potraw mącznych, mięsnych i ryb (przyciągają szczury!), skórki opryskiwanych owoców cytrusowych i bananów, łupiny orzechów, spleśniałe resztki pieczywa.
UWAGA!
Nie wolno wrzucać do kompostu chorych lub zaatakowanych przez szkodniki roślin. Rozniesiemy zarazę po całym ogrodzie!

       Konieczne roślinom składniki znajdziemy w następujących „śmieciach”:
Azot – skoszona trawa, miąższ owoców, fusy z kawy
Potas – fusy z kawy, popiół drzewny (UWAGA! Popiołu należy używać w bardzo małych ilościach, bo              może wypalać rośliny!)
Węgiel – wióry drewniane, trociny (z trocinami również nie należy przesadzać!), liście
       Najlepszy kompost charakteryzuje się przyjemnym (nie zgniłym!) zapachem, ma ciemnobrązowy kolor i jest trochę gruzełkowaty.
       Niektóre materiały należy odpowiednio przygotować.  Przede wszystkim rozdrobnić grubsze kawałki np. gałęzie.  Trawę dobrze jest najpierw trochę przesuszyć.
       Wszystkie zgromadzone składniki dobrze wymieszać. Im większa jest ich różnorodność tym szybciej otrzymamy nasz upragniony nawóz. Wymieszanie grubszych elementów z drobniejszymi poprawia wentylację wewnątrz pryzmy kompostowej. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces możemy dodać rozdrobnioną cegłę lub rozkruszone na proszek doniczki ceramiczne.
       Jakość kompostu poprawia również dodanie do niego ziół np.: pokrzywy, rumianku lub mniszka lekarskiego.
Gdzie?
       Najlepszym miejscem jest lekko zacieniony obszar pod drzewem.
Pryzma kompostowa powinna znajdować się w przewiewnym ale jednocześnie zacisznym miejscu (bez przeciągów i silnego wiatru).
Takie warunki zapewnią np.: byliny i krzewy posadzone wokół pryzmy, które jednocześnie zasłonią jej wątpliwą urodę.
Często popełnianym błędem jest usytuowanie kompostownika przy na ogół  najmniej zagospodarowanej, ze względu na słabe oświetlenie, północnej stronie domu.
W takim położeniu rozkład przebiega wolniej, ponieważ w okresie wiosennym i jesiennym jest tam za zimno. Procesy rozkładu źle przebiegają w niskiej temperaturze.  
       Do każdego kompostu należy dodać albo trochę ziemi albo gotowego kompostu albo gotowy, dostępny w sklepach starter do kompostu.

Rodzaje kompostowników
       Najlepszym sposobem kompostowania jest pryzma kompostowa, w której materiał usypujemy warstwami. Taką pryzmę należy co jakiś czas przesypywać aby zapewnić właściwą ilość tlenu.
Pryzma kompostowa nie powinna być wyższa niż 1,5m ani szersza niż 2m. Optymalne wymiary to 1x1m.
W kompostownikach zbyt małych materiał wysycha a w za dużych często jest zbyt mały dostęp powietrza.
Pryzmę kompostową chronimy przed słońcem i nadmiarem wilgoci przykrywając ją ziemią, dużymi liśćmi (np. rabarbar) lub świerczyną.
       W sklepach ogrodniczych można również kupić różne rodzaje gotowych silosów kompostowych. Są one wyposażone w otwory wentylacyjne, dzięki którym nie ma potrzeby przesypywania.
Silos można wykonać również samemu np.: z ażurowo połączonych listewek, desek itp.
Jeśli korzystamy z silosu to ziemię pod nim należy spulchnić a na dno ułożyć najpierw ok. 10cm warstwę grubych odpadów. Potem resztę normalnie warstwami.
       Dla bardzo niecierpliwych dobrym rozwiązaniem są kompostowniki termiczne. Układamy w nim materiał warstwami ale co 20cm (grubości)  posypujemy węglanem wapnia i dodajemy 4 garście nawozu organicznego na 1m2.
Na początku dodajemy również trochę ziemi ogrodowej lub gotowego kompostu, która będzie katalizatorem procesu rozkładu.
Kolejne warstwy dobrze nawilżamy wodą.
Po 8 tygodniach powinniśmy już mieć dobrze rozłożony kompost.
Proces fermentacji przebiega w nich szybko, bez dostępu powietrza (nie mają otworów wentylacyjnych).

       Produkując kompost w sposób tradycyjny (pryzma lub silos) świeży kompost mamy już po kilku tygodniach. Jeśli poczekamy kilka miesięcy otrzymamy wspaniałą ziemię kompostową.
       Aby dowiedzieć się czy nasz kompost jest już gotowy możemy wykonać pewien test. Wziąć trochę kompostu do skrzynki i wsiać do niego pieprzycę. Jeśli po tygodniu pojawią się zielone listki – jest ok, jeśli żółte – kompost jeszcze nie „dojrzał” i czekamy dalej.
       Uzupełniać materiał w kompostowniku możemy w zasadzie przez cały rok ale zakładać kompostownik powinniśmy wiosną, najpóźniej wczesnym latem, ponieważ niska temperatura nie sprzyja procesowi rozkładu.
       Przed użyciem kompost dobrze jest przesiać przez grube sito (może być takie budowlane), ponieważ grubsze kawałki rozkładają się wolniej. Po przesianiu duże kawałki możemy znów  wrzucić do kompostu a otrzymany nawóz wykorzystać do poprawienia jakości życia naszych kochanych roślinek.
Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz