wtorek, 20 maja 2014

Złocienie i rudbekie


rudbekie
      Złocienie i rudbekie to efektowne kwiaty na słoneczne stanowiska, które doskonale prezentują się posadzone zarówno razem jak i osobno. Oba te gatunki są bylinami łatwymi w uprawie.
Wymagają jedynie słońca i zasobnej gleby (podlewania oczywiście też!). Sadzimy je więc do ziemi wymieszanej z kompostem.
       Złocienie zaczynają kwitnąć w czerwcu a rudbekie w lipcu. Potem wspólnie cieszą nasze oczy aż do września i to nie tylko w ogrodzie ale i w domu, jeśli tylko zechcemy je w nim gościć, bo obie rośliny doskonale nadają się na wiat cięty i dość długo zachowują świeżość w wazonie.
złocienie
      Sadzenie – rudbekie na przełomie marca i kwietnia, złocienie wiosną lub  jesienią, aż do pierwszych przymrozków.
Wiosną kępy starszych złocieni wykopujemy i dzielimy na mniejsze. W ten sposób odmładzamy roślinę i zyskujemy nowe sadzonki.
      Złocienie po pierwszym kwitnięciu możemy silnie przyciąć, dzięki temu zakwitną pięknie jeszcze raz późnym latem.
Rudbekie przed zimą powinniśmy przyciąć na wysokość ok 15cm ale bez tego też sobie poradzą, sprawdziłem!
       Wysokie odmiany obu gatunków dobrze jest  latem podwiązać do podpór, ponieważ mają skłonność do wylegania po deszczu. Można też otrząsać kwiaty z wody zaraz po opadach ale czasem leżą lub łamią się  zanim skończy padać…
rudbekie

        Istnieje wiele odmian złocieni i rudbekii.
      Złocienie mogą mieć kwiaty proste, półpełne i pełne. Osiągają wysokość od 30 do 90cm. Można je uprawiać także w doniczce pod warunkiem, że będziemy je regularnie podlewać i raz w miesiącu zasilać nawozem pełnoskładnikowym.
złocienie
      Rudbekie również mają różne kształty kwiatów, osiągają wysokość od 60 do 200cm! Te najwyższe doskonale wyglądają posadzone przy płocie, który stanowi dla nich jednocześnie dobrą podporę.
        UWAGA!  Rudbekie występują również jako gatunki jednoroczne i dwuletnie!
     Oba gatunki można wykorzystywać do wypełniania luk na rabatach bylinowych. Pięknie wyglądają również na rabatach jednogatunkowych. Mamy wtedy morze białych lub pomarańczowych kwiatów.
      Doskonale prezentują się również na rabatach mieszanych. Możemy łączyć je na przykład z makami, trawami ozdobnymi, wysokimi astrami, mieczykami czy łubinem.  Wspaniale wyglądają również na tle zielonych zarośli. Szczególnie złocienie pięknie kontrastują z zielenią.

1 komentarz: