piątek, 6 marca 2015

KonwalieTe urocze, wiosenne kwiaty mają wielu wielbicieli i słusznie. Są prześliczne i cudnie pachną.
Mnie osobiście kojarzą się zawsze z małym chłopczykiem dającym bukiecik konwalii równie malutkiej dziewczynce. Pewnie to scena z jakiegoś dawno oglądanego filmu ale zapadła w pamięć na bazie bukieciku J
Wszyscy znamy je jako białe dzwoneczki ale występują również w kolorze różowym – odmiana Rosea.
Kłącza konwalii sadzimy jesienią lub późną wiosną w ziemi żyznej i przepuszczalnej w rozstawie ok. 20cm. Pamiętajmy o tym, że są one roślinami cieniolubnymi.
Ich naturalnym środowiskiem są miejsca pod drzewami lub na skraju zarośli. Możemy je więc z powodzeniem zastosować do obsadzenia miejsc pod drzewami, pod którymi często nie chce rosnąć nawet trawa. Mogą też stanowić podszyt rabat z krzewami lub być elementem rabaty bylinowej, której przynajmniej część znajduje się w cieniu. Idealnie rosną również w różnych cienistych zakamarkach ogrodu, przy północnej ścianie domu, u podnóży żywopłotu itp.  Pięknie komponują się z innymi roślinami cieniolubnymi np. z funkiami.
Konwalie bardzo szybko się rozrastają. W ciągu kilku lat skutecznie wypełnią pozostawione między nimi przerwy tworząc kobierzec ograniczający wzrost chwastów i pomagający utrzymać wilgoć w glebie co jest bardzo przydatne wokół krzewów.
UWAGA! Zarówno powstające po przekwitnięciu jagody jak i cała roślina są TRUJĄCE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz