czwartek, 12 marca 2015

Berberys – krzew idealny na żywopłoty i nie tylko

 Berberysy to jedne z najłatwiejszych w uprawie krzewów. Nie wiele od nas wymagają a w zamian wiele dają. Są bardzo dekoracyjne, wytrzymałe a niektóre odmiany również zimozielone.
Berberysy są roślinami mało wybrednymi. Rosną chętnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Ich walorami dekoracyjnymi są przede wszystkim liście i długo utrzymujące się owoce. Kwiaty na ogół pojawiają się na przełomie maja i czerwca tylko na kilka dni, są niepozorne i nie mają przyjemnego zapachu.
Krzewy te lubią gleby zasobne i przepuszczalne. Sadzimy je wiosną w odstępach 0,5 do 2 metrów w zależności od odmiany. Po posadzeniu ziemię wokół krzewu dobrze jest wyściółkować liśćmi lub kompostem. Możemy też posadzić je jesienią ale warto wtedy zabezpieczyć je przed zimą okrywając płótnem, włókniną lub gałęziami świerkowymi.
Berberysy są doskonałe jako „zielone płoty” ze względu na swoje kolce. Gęsto posadzone krzewy gdy urosną stanowią zaporę nie do przejścia dla człowieka i większych zwierząt. Pozwalają natomiast na
swobodne przemieszczanie się mniejszych zwierzątek np. jeży. Jeśli mamy duży teren warto więc pomyśleć o takim ogrodzeniu przynajmniej jego części.
Moją ulubioną odmianą tego krzewu jest berberys Thunberga atropurpurea. Nie jest niestety zimozielony ale ma czerwone (purpurowe) liście i fantastycznie wygląda wśród zielonych krzewów. Uwielbiam takie liściaste purpurowo-zielone zestawienia
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz