czwartek, 1 maja 2014

Tawułki - kolorowe akcenty cienistych zakątków       Tawułki to śliczne byliny lubiące cieniste stanowiska. Ich kolorowe kwiatostany rozjaśnią i rozweselą  każdą zacienioną rabatę i dodadzą uroku miejscom, które czasem bywają ponure.
        Mamy cztery rodzaje tawułek o różnej wysokości i porze kwitnienia.
        Tawułki chińskie są najmniejsze.
Osiągają wysokość do 20cm i kwitną od sierpnia do września.
        Tawułki japońskie kwitną najwcześniej.
Osiągają wzrost 40-60cm i kwitną w maju.
       Tawułki Arendsa są najliczniejszą grupą tych roślin.
Osiągają wysokość 60-120cm w zależności od odmiany i kwitną od lipca do września.
       Tawułki Thunberga są największe.
Osiągają wysokość 120-180cm i kwitną w lipcu i sierpniu.

       Tawułki lubią wilgoć i cień. Doskonale czują się nad brzegami stawów lub pod drzewami. Najlepiej wyglądają sadzone  w większych grupach. Ładnie komponują się z innymi bylinami., krzewami i drzewami. Ciekawe kompozycje tworzą z różanecznikami i iglakami. Są również świetnymi towarzyszami dla opisywanych w jednym z wcześniejszych artykułów funkii. Myślę, że świetnie będą się również prezentowały na tle zarośli, paproci lub ściany pokrytej bluszczem.
       Jedna z odmian nadaje się również na roślinę okrywową, ponieważ wytwarza podziemne rozłogi i jest najodporniejsza na suszę ze wszystkich tawułek, dlatego nadaje się również na skalniaki oraz obwódki rabat. Ta dzielna roślinka to tawułka chińska odmiany „Pumila”.
     Tawułki nadają się również na kwiat cięty. Sadzimy je wiosną w glebie humusowej w rozstawie 40-50cm.  Jesienią trzeba je ściąć około 15cm nad ziemią i przykryć liśćmi, korą, gałęziami itp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz