wtorek, 24 lutego 2015

Szafirki - wiosenne kobierce       To przesympatyczne rośliny cebulowe kwitnące w zależności od odmiany od kwietnia do czerwca. Kojarzymy je najczęściej z kolorem błękitnym lub fioletowym ale występuję również białe.  To niewielkie kwiatuszki osiągające wysokość od 10 do 30 cm. Ich kwiatostan przypomina trochę kiść maleńkich winogronek.
       Najefektowniej prezentują się w większych grupach. Wkomponowują się również idealnie w dekoracje wielkanocne jeśli wyhodujemy je na domowym parapecie odpowiednio wcześniej. Nadają się również na kwiat cięty, możemy więc wykorzystać je do zrobienia uroczych bukiecików. Można je uprawiać również w skrzynkach i donicach.
       Szafirki są łatwe w uprawie. Udają się zarówno w słońcu jak i w półcieniu choć na stanowiskach dobrze nasłonecznionych kwitną lepiej. Lubią przepuszczalne podłoże. Gniją w miejscach zbyt mokrych.
       Cebulki sadzimy wczesną jesienią w odstępie ok. 10cm.
       Po zakończeniu kwitnienia nie należy od razu usuwać liści. Robimy to dopiero wtedy gdy zżółkną.
       Co kilka lat możemy wykopać cebulki i oddzielając cebule przybyszowe powiększać naszą hodowlę. Szafirki rozmnażają się dość szybko więc z roku na rok nasz wiosenny kobierzec z tych roślin będzie coraz okazalszy.
       Nie sadzimy ich w miejscach przeznaczonych do zabaw dla maluszków – SĄ TRUJĄCE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz