poniedziałek, 16 lutego 2015

Mahonia – zimozielona ozdoba ogrodu


      
Mahonia to jeden z nie wielu krzewów liściastych zimozielonych, które doskonale radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych.  Zimą sprawiają, że w naszym ogrodzie mamy  akcenty przypominające nam lato a późnym latem i jesienią cieszą oko pięknymi gronami jagód przyciągającymi ptaki.
       Najodporniejszym i najłatwiejszym w hodowli gatunkiem mahonii jest Mahonia pospolita (Mahonia Aquifolium). Jej dodatkowym atutem jest to, że najlepiej czuje się w półcieniu ale doskonale radzi sobie także w pełnym cieniu i pod drzewami, gdzie na ogół nic nie chce nam rosnąć…
Idealnie będzie się czuła również przy północnej ścianie budynku. Nadaje się oczywiście również na żywopłoty oraz do sadzenia pojedynczo lub w grupach, również na słońcu.
       Mahonia udaje się w zasadzie na każdej przepuszczalnej glebie jednak jej żyzność ma duży wpływ na wzrost roślinki.  Jeśli dostarczymy jej super bogatą ziemię osiągnie nawet do 2 m wysokości, na glebie uboższej czy piaszczystej będzie ładna ale niska.
       Kwitną na żółto od lutego do maja. Potem od lipca są obsypane granatowoczarnymi jagodami. Liście zimą stają się czerwonobrązowe i taki sam kolor mają również młode listki.
        W przypadku  większej ilości krzewów obok siebie sadzimy je w odstępach 60 do 120 cm.

     
UWAGA! Roślinka śliczna ale trująca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz