czwartek, 10 maja 2012

Pracowity miesiąc - maj w ogrodzie

       Dzsiaj spróbuję podpowiedzieć jakie prace powinniśmy wykonać w naszym ogrodzie w maju.
To pracowity miesiąc dla ogrodników, bo właśnie kończą się nocna przymrozki, rośliny wysiane wiosną kiełkują i rosną, trawa i chwasty szaleją a słonko zachęca do spędzania czasu na powietrzu.
A więc do dzieła!

       Pod koniec m-ca trzeba skontrolować zachwaszczenie trawnika. Znalezione chwasty usunąć ręcznie lub opryskać herbicydami czyli chemicznymi środkami chwastobójczymi stosując się ściśle do instrukcji na opakowaniu. UWAGA! Oprysku herbicydami nie przeprowadzać przy wietrznej pogodzie! Kropelki rozpylanej substancji wiatr przenosi na duże odległości i można uszkodzić inne rośliny.

       W tym okresie po koszeniu mamy już spore ilości trawy, z którą nie wiadomo co zrobić.
Proponuję założyć kompostownik, w którym niepotrzene resztki zamienią się w doskonałą, żyzną ziemię.
Skoszoną trawą można też ściółkować grządki np. truskawek. Warstwa ściółki powinna mieć 5-10 cm grubości. Ściółkowanie zatrzymuje w glebie wilgoś i utrudnia rozwój chwastów.

       Maj to również termin na przerzedzające cięcie róż, czyli usunięcie pędów dzikich, cienkich, chorych i wybujałych.

       Należy również zając się usunięciem przekwitłych, więdnących kwiatów, które kwitły wczesną wiosną m.in.: tulipanów, żonkili, różaneczników.

       Cebule kwiatów wiosennych możemy po zżółknięciu liści wykopać, oddzielić nowe cebulki od głównej i posadzić spowrotem pamiętając aby "młode" posadzić dwa razy głębiej niż "matkę". Dzielenie cebul pozwala nam na uzyskanie nowych roślin i powoduje, że stara cebula obficiej kwitnie.

       Sadzimy rośliny cebulowe zakwitające jesienią (najpóźniej w czerwcu).
       Późna wiosna to również czas na cięcie krzewów kwitnących wiosną. Zaraz po kwitnieniu należy przyciąć roczne pędy aby roślina obficiej zakwitła w przyszłym roku. Zabieg ten dotyczy m.in. tawuł, forsycji i hortensji.

        Można też zbierać już rośliny do produkcji wywarów i naparów przeciwko szkodniokom np.: pokrzywa na mszyce. UWAGA! Należy zbierać tylko pokrzywy, które nie mają jeszcze nasion, bo rozsiejemy je po całym ogródku!
        Pamiętajmy też o przerywaniu marchewki a smakoszom grzybów przypominam, że w maju i czerwcu można zakładać hodowlę boczniaków.

       To idealny termin na wysiewanie nasion kwiatów jednorocznych prosto do gruntu. To zadanie, którego efekt daje zarówno satysfakcję (sami wyhodujemy nasze roślinki!) jak i spore oszczędności (sadzonki są znacznie droższe od nasion). Większość z nicz zakwitnie w drugiej połowie lipca.
Przed siewem podłoże należy spulchnić i wymieszać z kompostem. Można też dodać nawóz pełnoskładnikowy.  WAŻNE!  Nasiona regularnie podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia!

       W maju możemy również przesadzać do gruntu większość warzyw hodowanych wcześniej w inspekcie oraz wysiać wprost do gruntu m.in. te warzywa:
szczypiorek,
cukinia,
ogórki,
fasola,
szpinak,
groch,
dynia,
kalarepa,
kapusta,
kukurydza,
buraki.       Od początku maja należy zacząć hartować w inspekcie sadzonki kiwatów wysianych wcześniej w domu. Hartowanie powinno trwać ok. 1-2 tygodni przed wysadzeniem roślin do grunktu.

       Również teraz możemy  urządzić, zaplanowane wczesną wiosną rabaty kwiatowe. W drugiej połowie maja sadzimy już bezpiecznie większość roślin. Nareszcie możemy zrealizować i obejrzeć efekt naszych długich zimowych i wczesnowiosennych męczarni nad zaplanowaniem rabat i podjęciem trudnych decyzji: które roślinki wybrać? To nasz wieczny dylemat, prawda?


       Na początku maja sadzimy  m.in. nagietki, ubiorki jednoroczne i kocankę ogrodową.

       W drugiej połowie maja możemy już wysadzić większość roślin m.in.:

pelargonie,
petunie,
begonie,
szałwię jednoroczną,
lobelie,
gazanie,
serduszki,
werbeny,
paprocie,
chebry jednoroczne,
wilczomlecze,
dziewannę,
żeniszek,
tymianek,
pomidory,
rozmaryn,
heliotrop,
peruwiański.

       Do końca miesiąca lepiej zaczekać wysadzaniem takich roślin jak np.:

niecierpki,
aksamitki,
złocienie,
celozje,
szałwia (jadalna).

       Kwiecień, maj i czerwiec to również doskonały okres do sadzenia w naszych ogrodach nowych bylin.
       Myślę, że w każdym ogrodzie powinna znaleźć się przynajmniej jedna rabata bylinowa, która dobrze skomponowana, cieszy oko przez cały sezon a jednocześnie nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Po 2-3 latach, gdy rośliny ładnie się rozrosną praktycznie nie wymaga plewienia - chwasty po prostu nie mają gdzie rosnąć!

Życzę miłej pracy i pięknej pogody!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz