poniedziałek, 19 marca 2012

Wiosenne porządki

      Wiosna to okres intensywnej pracy w ogrodzie, koniecznej aby móc cieszyć się nim przez cały
nadchodzący sezon.

DRZEWA i KRZEWY

       Gdy ziemia rozmarznie powinniśmy usunąć osłony i ściółkę z roślin, które okryliśmy przed zimą. Przed przymrozkami można chronić je okrywami z folii, kartonów itp.
       Początek wiosny to idealny termin do przesadzania drzew i krzewów, dopóki są jeszcze w stanie spoczynku.  Drzewom należy też dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych - pamiętamy, że nawóz należy rozrzucić na całym obszarze będącym w zasięgu korony drzewa - korzenie nie rosną przy samym pniu!
       Krzewy kwitnące latem i jesienią oraz krzewy zimozielone tniemy również przed ruszeniem wegetacji (cięcie odnawiające). To także odpowiedni czas na formowanie żywopłotów. Boczne pędy młodych żywopłotów trzeba przyciąć aby silniej się rozgałęziały.
       Można też sadzić nowe żywopłoty oraz drzewa i krzewy jak tylko ziemia rozmarznie.
       Na pniach drzew owocowych zakładamy opaski lepowe chroniące je przed larwami owocówki.
Przeprowadzamy również cięcie formujące i pielęgnacyjne drzewek owocowych. Podłoże (ziemię wokół drzew) mieszamy z nawozem i ściółkujemy.
       Na początku kwietnia, kiedy pędy rozpoczynają wzrost przeprowadzamy cięcie róż - usuwamy pędy cienkie, dzikie i wybujałe. Pędy róż pnących podwiązujemy do podpór.
       Od marca można zacząć ukorzeniać sadzonki pędowe krzewów.
      
ARCHITEKTURA I URZĄDZENIA OGRODOWE

       Zanim nasz ogród rozpocznie wegetację warto zająć się elementami architektury ogrodowej. Jeśli mamy w planie na ten rok urządzenie większych ozdób architektonicznych np. pergol czy altan korzystnie jest budować/ustawiać je właśnie teraz, kiedy rośliny już istniejące będą nam mniej przeszkadzały w pracach konstrukcyjnych i będą mniej narażone na ewentualne uszkodzenia a jednocześnie po wykonaniu dekoracji możemy od razu obsadzić ją wybranymi roślinami.
       Powinniśmy również skontrolować i ewentualnie naprawić alejki ogrodowe. Usunąć resztki chwastów, przyciąć brzegi trawników, wyrównać sypkie nawierzchnie itp.
Kontroli i ewentualnej naprawy wymaga też oświetlenie ogrodowe.
Zraszacze i inne urządzenia nawadniające podłączamy i uruchamiamy dopiero po zakończeniu przymrozków!

STAWY

       Właściciele stawów powinni zwrócić uwagę na ilość glonów w okresie wiosennym gdy rośliny wodne nie mają jeszcze liści. W razie potrzeby należy spuścić wodę i oczyścić staw.
Starsze rośliny wodne oraz bagienne można podzielić gdy pojawią się nowe pędy i miną przymrozki.

NA RABATACH I GRZĄDKACH

       Wczesna wiosna to doskonały okres na wysianie roślin jednorocznych do skrzynek lub doniczek torfowych w domu. Ustawiamy je na południowym oknie. Jeśli to możliwe dobrze jest oświetlić je dodatkowo lampą. Na rabaty przesadzamy w połowie maja. Od połowy maja możemy sadzić wszystkie rośliny jednoroczne wrażliwe na mróz.

       Glebę na rabatach nawozimy nawozem naturalnym lub kompostem ( wiadro kompostu na metr kwadratowy rabaty)

       Późną wiosną wykopujemy i dzielimy cebule kwiatów  wiosennych (po zżółknięciu liści).
W kwietniu sadzimy cebulki roślin zakwitających latem. Te, które zakwitają jesienią sadzimy w maju.
       Jest to równie czas na wykopywanie i dzielenie bylin. Od początku kwietnia można sadzić nowe byliny. Starsze rośliny zasilamy kompostem, a te o dużych wymaganiach pokarmowych również pełnoskładnikowym nawozem organiczno-mineralnym.

       Od końca marca wysiewamy i przesadzamy warzywa do inspektu.

       Wiosna to również znakomity moment na sadzenie nowych ziół oraz zasilanie kompostem starszych.

       Jeśli chcemy mieć mniej pracy związanej z pieleniem możemy wyściółkować grządki 5-10 centymetrową warstwą kompostu, pociętej trawy lub kory.

TRAWNIK

       Pierwsze wiosenne koszenie przeprowadzamy gdy źdźbła trawy osiągną wysokość 6-8 cm. Wysokość cięcia należy ustawić na 3-4cm i powtarzać zabieg do dwóch razy w tygodniu.
Generalnie należy przyjąć, że każde koszenie nie powinno skracać trawy więcej niż o jedną czwartą do jednej trzeciej aktualnej długości źdźbła.
Wraz z nadejściem lata zwiększamy wysokość cięcia i zmniejszamy częstotliwość koszenia.

       Nie wolno kosić mokrej trawy! Liście strzępią się i uszkadzają co sprzyja infekcjom.

       Wiosną po pierwszym skoszeniu trawnika można rozrzucić nawóz jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. W takim przypadku kosimy na wysokość 2,5 cm. Najlepiej użyć nawozu organicznego, bo nie ma ryzyka przedawkowania, no i po co truć chemią nasze własne roślinki?
Można zastosować:  rozdrobnione liście, kompostowane liście, kompost, humus, torf.

       Jeżeli nasz trawnik ma grubą warstwę "filcu trawnikowego" przekraczającą 1 cm musimy przeprowadzić zabieg skaryfikacji. Należy robić to po pierwszym wiosennym koszeniu. A więc nasze pierwsze wiosenne zabiegi powinny wyglądać tak:
1. koszenie
2. skaryfikacja ( jeśli trzeba)
3. rozrzucenie nawozu (jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią).Wszystkim miłośnikom ogrodów życzę miłej pracy i pięknej pogody!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz